Buddhismus a Filozofie Existence

Buddhismus.png

“Kdo jsem?”

“Proč tu jsem?”

“Jsem?”

 

Kladli jste si někdy podobné otázky?

 

V průběhu uplynulých 3000 let vývoje lidstva na Zemi vznikl nespočet filozofických směrů, které se snažily vysvětlit podstatu či smysl lidské existence.

Ať už se jednalo o hinduistická božství, o buddhistickou nauku pomíjivosti, o jogínskou cestu k očištění těla a mysli, taoistickou rovnováhu, o řeckou filozofii nebo moderní existencialismus, každý z nich se snaží poradit si s údělem „bytí člověka“ jiným způsobem.

Každý z těchto směrů nám může pomoci přiblížit se k pochopení lidské existence jakožto celku, který má touhu k sebe-poznání i sebe-realizaci vlastní duše. ॐ

 

Přednášku “Buddhismus a filozofie existence” jsem připravil během třetí cesty do Indie pro všechny, kteří rádi přemýšlí i cítí.

Myšlenky, které s vámi budu sdílet, se zakládají na improvizovaném studiu filozofie a náboženství (na Karlově Univerzitě) a deseti měsících strávených v Indii.

V přednášce provedu vysvětlení jednotlivých filozofických směrů a srovnání tří cest – buddhismu, jógy a evropské filozofie – a obohatím ho vlastními zkušenostmi z meditativních stavů i seberealizace lidské duše. हृदय

2.JPG
6.jpeg
1.jpeg
7.jpeg

Za hipíky a  buddhisty  do Himálaje!

 

Na přelomu 2018/2019 proběhlo 40 projekcí. Na podzim chystám několik posledních představení, a pak tradá do světa...


30.10. Vsetín  Tři opice  19:00
1.11. Praha 
♦ Kavárna Dobrodruha 19:00
4.11. Nové Město nad Metují 
♦ Městská knihovna 17:30
11.11. Hronov 
♦ Čajovna u Bílého Draka (hudební vystoupení) 18:30

13.11. Česká Lípa  Tao čajovna 19:00
14.11. Liberec 
 KultiVar 18:30
15.11. Praha
♦ Symposion, Gymnázium Jana Keplera 18:00
25.11. Brno 
♦ Café Práh 20:00
28.11. Hradec Králové 
♦ Studijní a vědecká knihovna, Konferenční sál 5.NP 17:00

9.12. Nitra ♦ Fotogalerie Trafačka 19:00

8.1. České Budějovice ♦ Horká Vana 19:00

zizkov.jpg

      V horách se zdá, že je tak jednoduché meditovat, ráno se probouzet s vycházejícím Sluncem a dýchat čerstvej vzduch, stopovat, nechat se unášet okamžikem, jammovat v ášramech a zpíváním manter pochopit stará učení, poznávat lidi z celého světa, a přitom za to neutratit moc peněz.

Anebo se vydat do nepálské džungle a nechat se nachytat tygrem, navštívit místo s nejvyšší koncentrací hašiše na světě, půjčit si motorku v období monzunů, skončit v indické nemocnici kvůli otravě, stihnout rande na druhý straně Indie či meditovat s mnichy pod stromem v Bodhgaye, kde dosáhl Buddha nirvány… O tom jsem vždycky snil!

                                     

      Nečekejte výpravu po turistických značkách. Bude to o spontánním jednání, o přežívání v divočině, o lidských příbězích, o hipících a filozofii hinduismu, o józe, meditaci a hledání cesty do svého nitra.

(A navíc se dozvíte, co se dá v Indii a Nepálu za 7 týdnů stihnout, když máte na celou cestu jenom 35000kč.)

      Navštívené provincie: Himachal Pradesh (Dharamshala, Mandi, Manali, Kasol), Uttarákhand (Haridvár, Déhrádún, Nainital), Bihár (Bodhgaya), Nepal (Bardiya National Park, Káthmándú)

      Cestovatelská projekce popisuje příběh zvídavého studenta, který se rozhodl, že se vydá na mírně sebevražednou cestu do indické Himálaje, za prapůvodní myšlenkou východní filozofie a s nejmenším tušením o tom, co ho tam čeká. Z jistého důvodu však lehce proplouvá vším, co se mu připlete do cesty, a od začátku do konce prožívá Božskou komedii života.


      Motto: "Čím klidnější se staneš, tím více toho uslyšíš."
      Vstupné: Dobrovolné

Máte zájem o přednášku ve vašem městě?

Neváhejte mi napsat..

DSC07063.JPG
DSC07764.JPG
DSC07041.JPG
DSC08351.JPG

Velká paráda v Malém Tibetu

Na přelomu 2017/2018 proběhlo asi 25 přednášek. V součastnosti tuto přednášku pořádám na středních a základních školách.

seba-prahauk.png

Co se dá stihnout za dva měsíce v indické Himaláji?

      Postavit hokejový hřiště, naučit se na motorce, projet nejvýše položené průsmyky na světě, nastopovat tisíc kilometrů bez mapy či orientačního smyslu, strávit několik nocí s mnichy v klášteře a porozumět tomu, proč vypadá Dalai Lama na každý fotce tak spokojeně.
      Jak vypadá cestování na punkáče? O čem mluví Dalai Lama? Proč meditovat a jak souvisí meditace se sebepoznáním? a další se dozvíte na mé přednášce.

      Když jsem dostudoval gymnázium v Náchodě, neměl jsem nejmenší tušení, co bych dělat. V devatenácti jsem začal cestovat, a způsob cestování, který jsem si vybral, mi v tom velmi pomohl. A protože si myslím, že nejdůležitější věcí v životě je "Najít sám sebe.", tak vám na přednášce ukážu, jak jsem to udělal a čím jsem se přitom řídil.

      Navštívené provincie: Ladakh, Kašmír, Himachalpradesh
      Motto: Cestujte, zkoušejte nové věci a naslouchejte svým pocitům.
      Vstupné: Dobrovolné